ПРИМЕНА РОБОТИКЕ У ТЕХНИЦИ

milkica972 | 04 Okt, 2012, 19:07 | Generalna , ROBOTIKA | (439 Reads)

Електронски час-РОБОТИКА        

     Прилажем Вам све потребне софтвере за инсталирање као и припрему часа у електронској форми.             

      Најпре се мора инсталирати програм  LEGO MINDSTORMS NXT 2.0  да би радили хипер линкови на слајдовима 5(сл. Кинематски ланац), 8, 16, 18, 20, 22, 24, 33(све три слике имају хипер-линкове), 34 у презентацији Роботика.               На последњем 34-том слајду налази се хипер-линк са снимком часа. 

         Потребно је инсталирати софтвер  LEGO MINDSTORMS NXT 2.0 , а има га и на CD-у као Lego software.

Инсталирати и   instal_flash_player_ax   да би нам радиле анимације у презентацији.

 Припрема за електронски час РОБОТИКА са сценаријем 
Школа

Основна школа ''Милинко Кушић'' Ивањица

Одељење

VII /2

Посебне карактеристике одељења

Бр. ученика 10девојчица 5, дечака 5

Број ученика:

10

Наставник

Милкица Костић, професор технике и информатике

Предмет

Техничко и информатичко образовање

Наставна тема

р.б. 8

Роботика

Наставна јединица

р.б. 49/50

Појам, врсте и намена робота (управљанје моделима)

Час

р.б. 

Датум реализције: 20.01.2011

Тип часа

Обрада новог градива; вежбање

Циљеви наставне јединице

Образовно материјални

-стицање основних техничко-технолошких знања , умења и вештина

Образовно функционални

Оспособљавање за њихову примену у учењу, раду и свакодневном животу

Васпитни

 Техничко-технолошко васпитање, формирање радног васпитања(стваралачка личност)   

Очекивани ефекти (исходи)

-         сазнање улоге (ICT) у различитим струкама и сферама живота-         науче употребу рачунара са готовим програмима за интерфејс управљање-         развијају способност практичног стварања, да реализују сопствене идеје-         свате значај данашње аутоматизоване производње-         савладају основне принципе руковања објектима технике и управљање-         разумеју и схвате производе данашњих модерних технологија

Организациони елементи  
Наставне методе 

Предавање(монолог, дијалог), објашњавање, описивање,

демонстрација (приказивање-посматрање)

Наставна средства:   Техничко-технолошка помагала: Остала средства:

Комплет Lego Mindstorms NXT конструктор елемената  PC, Видео-пројектор -аудио-визуелни запис(филм), презентација у PowerPointu

Место одржавања часа:   Литература:

                                                                                           -кабинет техничког и информатичког образовања                                                                 За ученике: Уџбеник, радна свеска (завод за уџбенике, 2008 за наставнике: техничке енциклопед. и др. Стручне књиге, интернет садржаји

Интеракција са другим предметима: Интеракција са другима темама

- Физика, географија, математика  и информатика. - машине и механизми (7раз.)- интерфејс управљање (8раз.)

Организациони облици наставе

Фронтални, тимски

Активирани облици учења

ербално-рецептивно-кооперативно-смисаоно-практично-путем открића

Активности

Планирање активности ученика

-слушају одређени циља часа-дају одговоре на постављена питања, коментаришу-слушају пажљиво наставниково излагање, бележе значајне информације-посматрају и манипулишу са моделом робота Lego Mindstorms NXT -учествују у завршним разматрањима сажто одговарајући-бележе домаће задатке и примају инструкције за следећу наставну јединициу

Планиране активности наставника

-наводи циљ часа и начин реализације-подстиче одговоре, у уводном делу на постављена питања и редифинише поједине закључке-излаже наставни садржај, даје генерисане закључке које су заједно формулисали-демонстрира показујући модел робота Lego Mindstorms NXT и манипулише-поставља питања и покреће дијалог о усвајаној наставној јединици-завршна разматрања

Временска организација часа

1.    фаза: уводни део 5 мин.

2.    фаза: стицања новог знања 45 мин.

3.    фаза: интеграција знања 10 мин.

Евалуација постигнућа ученика(опис активности)

 -вредновање појединачних усмених одговора и практичних активности-вредновање групног практичног рада

Евалуација процеса(опис активности)

-водим разговор са члановима стручног актива, школским педагогом, психологом, директором у вези са наставом вреднујући остварене задатке, а тичу се:1. мог припремања за наставу2. начина извођења3. одговора постављеним задацима4. мог односа према ученицима5. начина вредновања и постигнућа ученика6. моје ефикасности7. мом стручном усавршавању и вредновању

Садржај рада: 
 уводни део:
Информисање о наставној јединици истичући циљ.Постављање питања редефинисање појединих закључака а односе се на градиво предходно. 
 главни део:
Излагање новог градива са објашњењима.Презентирање и интерфејс управљање моделом и демонстривање.Lego Mindstorms модел-Alpha Rexs роботом од елемента из конструкторског комплета Lego-коцкице. 
 завршни део часа:
Интегрисати знања (до каквих нових сазнања смо дошли)Вредновати и оценити активностиИстаћи резултате постигнућа


 

Trackback URL: http://www.blog.rs/trackback.php?id=185752